Branding i reputacja mają większe znaczenie niż kiedykolwiek w dzisiejszym świecie. Od dużych korporacji po małe firmy, praktycznie każdy podmiot—nawet każda osoba-może czerpać korzyści z pielęgnowania własnej marki.

Jeśli jeszcze nie przyjąłeś dzisiejszej mentalności opartej na marce, tracisz główną okazję do połączenia się z rynkiem docelowym.

W końcu, przy tak wielu firmach konkurujących o uwagę klientów, przypadkowy branding ryzykuje wyobcowanie i utratę potencjalnych nabywców. Tak więc, aby zdobyć większy udział w rynku w Twojej branży, musisz stworzyć i wdrożyć silną strategię pozycjonowania marki.

Czym jest pozycjonowanie marki i dlaczego ma to znaczenie?

Pozycjonowanie marki polega na starannym promowaniu wizerunku firmy lub podstawowej koncepcji, aby rezonować z jej grupą docelową. Zrobione pomyślnie, to:

podkreśla, co dokładnie ma do zaoferowania Twoja marka

wyjaśnia, w jaki sposób Twoja firma przynosi korzyści konsumentom

odróżnia twój biznes od konkurencji

Krótko mówiąc, działania pozycjonujące marki decydują o tym, czy Twoja marka zasługuje na zainteresowanie opinii publicznej—a jeśli tak, to jak jest postrzegana.

Jeden ważny punkt wyjaśnienia: pozycjonowanie marki i świadomość nie są jednym i tym samym.

Strategie pozycjonowania marki mają na celu wpływanie na istniejące postrzeganie w celu budowania silnych skojarzeń mentalnych wśród konsumentów, podczas gdy świadomość marki odnosi się do rozpoznawalności marki przez konsumentów. Podczas gdy dokładne cele biznesowe różnią się w różnych organizacjach, skuteczne pozycjonowanie marki ogólnie sprawia, że firma czuje się bardziej istotne i atrakcyjne dla swoich klientów; świadomość marki, z drugiej strony, sprawia, że bardziej znane.

Pozycjonowanie marki poprzez content marketing

Content marketing odgrywa kluczową rolę w pozycjonowaniu marki, ponieważ odpowiednio ukierunkowane treści tworzą wrażenie marki w umyśle klienta.

Być może nie ma lepszego przykładu niż White Claw, alkoholowa Marka seltzer, która eksplodowała latem 2019 roku. Choć wprowadzony w 2016, White Claw w dużej mierze poleciał pod radar opinii publicznej w pierwszych trzech latach, zanim rozpoczął bardziej ukierunkowane kampanie marketingowe w celu edukacji i odwołania się do konsumentów.

W szczególności Mark Anthony Brands, firma macierzysta, która jest właścicielem White Claw, skupiła się na komunikacji przyjaznego dla zdrowia makijażu seltzer w porównaniu z innymi rodzajami alkoholu. Zrobił też coś niekonwencjonalnego dla branży alkoholowej: przyjął neutralne pod względem płci podejście do marketingu, z reklamami pokazującymi zarówno mężczyzn, jak i kobiety cieszące się białym pazurem.

Oprócz tych działań content marketingowych Mark Anthony Brands podjął obliczone ruchy, aby wypchnąć Biały pazur, nie będąc tak jawnym—na przykład za pomocą marketingu punktowego w pobliżu festiwali muzycznych. Facebook, Instagram i Twitter, ale White Claw nie zainwestował w żaden formalny sponsoring influencerów.

Te ruchy ostatecznie pomogły zbudować White Claw oddanym obserwatorom i uzyskać darmową reklamę—być może nikt nie jest bardziej znany niż film Komedianta z YouTube Trevora Wallace ' a White Claw, który parodiował pijących trunek.

Film Wallace ' a był świadectwem sukcesu marki White Claw. Choć nakręcony niezależnie od marki, uchwycił część grupy docelowej White Claw—młodych mężczyzn, którzy lubią pić - i dał im ironiczną wymówkę do bycia klientami.

Napój stał się głównym fenomenem popkultury na większą część 2019 roku i nie ma wątpliwości, że content marketing pomógł w osiągnięciu tego celu.

W ten sposób content marketing może pomóc ugruntować reputację marki. Niezależnie od tego, czy są to media społecznościowe, posty na blogach, filmy czy coś innego, skuteczne treści pozostawiają wrażenie na widzach i kształtują tożsamość firmy. Utrzymany w czasie, wzmacnia pozycję marki i przekształca leads w lojalistów marki.

7 kroków do opracowania skutecznej strategii pozycjonowania marki

Skróty nie będą działać w pozycjonowaniu marki. Innymi słowy, Jeśli myślałeś, że podłączanie podpisów na Instagram za pomocą hashtagów lub wypychanie postów na blogu popularnymi słowami kluczowymi zadziała, pomyśl jeszcze raz.

Skuteczne pozycjonowanie marki zależy natomiast od trzech kluczowych elementów:

Trafność – czyli jak Twoja marka odnosi się do Twojego rynku docelowego.

Autentyczność-różnica między pozorowanym zainteresowaniem a prawdziwą próbą połączenia się z publicznością.

Autorytet – czy Twoja marka rzeczywiście spełnia swoje obietnice.

kluczowe elementy pozycjonowania marki

Aby stworzyć skuteczną strategię pozycjonowania marki dla własnej firmy, wykonaj te siedem kroków—a także więcej rzeczywistych przykładów brandingu, z których możesz się uczyć.

1. Zrozumieć aktualne postrzeganie marki

Nie można określić, gdzie trafi Twoja marka, jeśli jeszcze nie rozumiesz, gdzie była. Innymi słowy, musisz dowiedzieć się, co konsumenci obecnie myślą o Twojej marce, a także o skali podziału między ich obecnymi punktami widzenia i tym, co chcesz, aby myśleli.

Na początek zapoznaj się z aktualną filozofią marki, propozycją wartości i personą. Zwróć uwagę na język i wizualizacje używane do jego opisania. Rozważ:

Kto obecnie odpowiada na Twoje wiadomości marketingowe?

Co ważniejsze, kto konsekwentnie nie reaguje?

Dobre czy złe, które aspekty twoich najnowszych działań marketingowych są odpowiedzialne za obecne postrzeganie Twojej marki?

Choć łatwiej powiedzieć niż zrobić, spróbuj spojrzeć na swoją markę oczami obecnych konsumentów. Przyjrzyj się bliżej metrykom kampanii, liczbom sprzedaży i opiniom klientów. Razem te elementy stworzą jasny obraz aktualnego stanu Twojej marki.

2. Zdefiniuj swój rynek docelowy

Skuteczne strategie pozycjonowania marki różnią się w zależności od charakteru docelowej grupy odbiorców. Na przykład wiele marek, które kierują się do konsumentów Gen Z, koncentruje się na swobodnym lub bardziej beztroskim tonie, społecznie świadomym przekazywaniu wiadomości i partnerstwach wpływowych. Jednak w przypadku firm ukierunkowanych na wyżu demograficznego takie podejście niekoniecznie zadziała.

W związku z tym skuteczne pozycjonowanie marki nie przemawia do wszystkich konsumentów, którzy natkną się na daną firmę. Robi jednak pozytywne wrażenie na właściwych ludziach.

Aby lepiej zdefiniować grupę docelową, zanotuj następujące kwestie:

Jaki problem rozwiązuje twój produkt lub usługa

Kto najczęściej napotyka te problemy

Gdy pojawią się te problemy (lub gdy produkt jest najbardziej odpowiedni)

Producent butelek izolowanych Hydro Flask Podczas gdy butelki na wodę wielokrotnego użytku przemawiają do szerokiej gamy konsumentów, Hydro Flask zawęża swój zakres do aktywnych i ekologicznych zwolenników Gen Z i millenialsów, którzy są gotowi zapłacić trochę więcej, aby osiągnąć outdoorsy styl życia przedstawiony przez ich ulubionych influencerów.

Wiadomości marki HydroFLask

Źródło obrazu

Publiczność Hydro Flask może wydawać się wąska, ale przesłanie firmy rozbrzmiewa mocno z młodymi fanami, którzy notorycznie są lojalni wobec swoich ulubionych butelek z wodą.

3. Określ podstawowe wartości docelowych konsumentów

Sama identyfikacja rynku docelowego tylko zarysowuje powierzchnię. Następnie ważne jest, aby określić, co dokładnie ta konkretna grupa konsumentów ceni—i jak te kluczowe filozofie można najlepiej odzwierciedlić poprzez strategiczny branding.

Wracając do przykładu Hydro Flask, firma ta odnosi sukces, ponieważ jej wysiłki związane z brandingiem integrują pragnienie konsumenta docelowego do aktywnego, znaczącego i zorientowanego na społeczność stylu życia.

Wystarczy spojrzeć na jego stronę główną dla przykładu. Kopiowanie jak "Więcej trailblazing" i "znajdź idealną kolbę wodną dla każdej przygody" wzmacniają połączenie marki z ruchem i na zewnątrz.

Przykład podstawowych wartości HydroFlask

Ponadto użytkownicy kolby wodnej przedstawiani w materiałach marketingowych dbają o środowisko i są gotowi podjąć działania w celu zmniejszenia śladu węglowego. Realizują te ideały, wykorzystując w pełni piękno na świeżym powietrzu i łącząc się ze społecznością podobnie pełnych pasji osób. Jest to szczególnie istotne w kampanii "Parki dla wszystkich" na stronie.

Podstawowe wartości HydroFlask przykład 2

Oczywiście, nie każdy użytkownik butelki wody dba głęboko o prowadzenie ekologicznego życia lub chodzenie na piesze przygody. Jednak, ryzykując potencjalną wyobcowanie kilku konsumentów, Hydro Flask osiągnął lojalnych zwolenników w oparciu o określony zestaw wartości. Nigdy nie było żadnego pytania, co oznacza firma, lub jak jej docelowi klienci mogą śledzić.

4. Zbadaj swoją konkurencję

Dzisiejsi klienci są zalewani tysiącami wiadomości marketingowych każdego dnia, z których wiele jest ukierunkowanych na podstawie historii wyszukiwania lub innych analiz. Co to oznacza dla Twojej firmy?

Bez względu na to, jak wygląda twoja grupa docelowa, strategia pozycjonowania marki nie będzie rezonować, jeśli będzie zmuszona konkurować z dziesiątkami innych, które wyglądają praktycznie identycznie.

Więc odrób pracę domową—dowiedz się, co robią inne firmy w Twojej przestrzeni. W szczególności należy zwrócić uwagę na:

główne punkty sprzedaży twoich rywali

jakich platform używają do komunikowania wiadomości marki

wszelkie możliwe do zidentyfikowania słabości i niedociągnięć

Unikaj skracania rogów dzięki badaniom konkurentów. Nawet jeśli wydaje ci się, że znasz markę, daj jej drugi rzut oka—głęboko zanurz się w jej treści i odbiorcach.

5. Znajdź sposób na wyróżnienie swojej marki

Kluczem do skutecznego pozycjonowania jest zróżnicowanie. Teraz, gdy masz lepsze zrozumienie konkurencji, nadszedł czas, aby wyróżnić swoją markę.

Chociaż skupienie się na konkretnych cechach produktu lub usługi jest kuszące, próby różnicowania powinny uderzać w sedno wartości konsumenckich i ich odzwierciedlenie w Twojej marce. W końcu wszystkie firmy chcą być znane z doskonałej lub wysokiej jakości—dlatego skup się na bardziej wyróżniającym aspekcie.

Na przykład Nike wyróżnia się poprzez inspirujące przekazy, zamiast skupiać się na technologii Dri-FIT lub innych atrybutach produktu.

xwcbT8Zhx3aKwQZW